Osteopatia to złożona i niezwykle skuteczna metoda diagnozowania i leczenia manualnego. Jest to gałąź medycyny manualnej, która ma ponad 140 lat i w dalszym ciągu się rozwija. Osteopatia to metoda holistyczna, traktuje człowieka jako całość i dostrzega powiązania między układem ruchu a układem nerwowym, krwionośnym i narządami wewnętrznymi.
Skąd się wzięła osteopatia
Twórcą osteopatii był dziewiętnastowieczny amerykański lekarz, Andrew Taylor Still. Zafascynowany naukami Hipokratesa doszedł do wniosku, że w organizmie człowieka tkwią niezwykłe siły samoleczące, które wystarczy odpowiednio aktywować, by przywrócić organizm do zdrowego funkcjonowania. Still odkrył, jak bardzo istotny jest związek między konkretnymi schorzeniami i zaburzeniami w układzie kostnym, zwłaszcza kłopotów z kręgosłupem. Sam Still nie uważał się za twórcę ani odkrywcę osteopatii; twierdził, iż po prostu działa w oparciu o odwieczne prawa natury.
Główne zasady osteopatii
Osteopatia to kompleksowy system leczenia w oparciu o założenia filozofii osteopatycznej:
- Ciało człowieka jest jednością.
- Ciało ma mechanizmy autoregulacji i samoleczenia.
- Struktura i funkcja są wzajemnie powiązane.
Leczenie osteopatyczne przeprowadzane jest w oparciu o trzy powyższe zasady.
Celem działań osteopatycznych jest przywracanie ruchomości w zaburzeniach tkankowych, nie tylko w kręgosłupie ale i w tkankach miękkich: mięśniach, powięziach i narządach wewnętrznych.
Pierwszym i kluczowym krokiem do podjęcia skutecznej terapii osteopatycznej jest diagnostyka. Trafna diagnoza to podstawa do zaplanowania i zastosowania właściwej terapii. Dlatego, szczególnie podczas pierwszej wizyty, osteopata poświęca czas na rozpoznanie problemu i znalezienie jego źródeł. Zdarza się, że źródło schorzenia tkwi w innej części ciała niż ta, w której pacjent odczuwa dyskomfort.
Systemy diagnostyki i leczenia manualnego stosowane w osteopatii są bardzo rozbudowane, zawierają w sobie ogromne spektrum technik, które terapeuta dobiera w zależności od występującego problemu i ogólnej kondycji pacjenta.
Współczesna osteopatia
Osteopatia jest dziś bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i Europie, a liczba osób korzystających z tej metody leczenia nadal rośnie. Popularność ta wynika ze skuteczności osteopatii w leczeniu zaburzeń funkcjonalnych organizmu, np. zespołów bólowych układu mięśniowo-szkieletowego (dyskopatii, rwy kulszowej, bólów stawowych i mięśniowych, bólów głowy, migren, etc.). Badania potwierdzają, że zabiegi osteopatyczne nie tylko pomagają pozbyć się dolegliwości, ale także mają duży wpływ na wzmacnianie organizmu człowieka dzięki temu, iż uruchamiają naturalne procesy autoregulacyjne naszego ciała.